Project Description

ANIOŁ, DIABEŁ I ŚMIERĆ KOLĘDUJĄ NA DAWNĄ NUTĘ

Premiera koncertu odbył się 4 stycznia 2013 w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Boże Narodzenie to moment wyjątkowy: zawieszone są spory, różnice stanów, prawa natury, a nawet Czas. Możliwe jest spotkanie, rozmowa, wspólny śpiew – celebrowanie tajemnicy Życia. Goście z innego świata: Kolędnicy – anioł, diabeł, Gwiazdor, Cyganka, Żyd, królowie, pasterze, zwierzęta, wreszcie i sama śmierć – śpiewają razem o narodzinach Cudownej Dzieciny, o miłości, która tworzy świat i powraca nas do Raju na Ziemi.
Śpiewanie kolęd podczas Wigilii, rodzinnych i przyjacielskich spotkań jest obrazem tego jak żyje tradycja: więź oparta na łączności pokoleń oraz doświadczaniu Obecności i wieczności. Często śpiewanie i granie kolęd jest początkiem muzykowania – podstawowej radości z muzyki. Do takich uczuć i takiego śpiewu chcemy powrócić, do takiego świata chcemy Państwa zaprosić.
„Wszystko się zmieniło jak nigdy nie było Wino rzeką ciecze, ciepło jakby w lecie…”.

wykonawcy:

Kaja i Janusz Prusinowscy
Wspólne śpiewanie to dla Kai i Janusza Prusinowskich odpowiedź na przeróżne sytuacje życiowe. Szukają więc w starych śpiewnikach, w archiwach, spotykają się z wiejskimi śpiewaczkami i wreszcie tworzą pieśni, by móc je śpiewać sobie i innym. Są autorami i wykonawcami kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej, śpiewają pieśni świeckie i religijne na różne okoliczności życia i roku liturgicznego. Towarzyszą im instrumenty: lira korbowa, fisharmonia, skrzypce, cymbały i wiele innych. Prowadzą również wspólnie teatr dla dzieci „Słuchaj Uchem”. Kolędy są im bardzo bliskie.

Kaja Prusinowska – śpiew
Śpiewaczka, malarka, pedagog i mama piątki dzieci. Wraz z Janusz Prusinowski Trio koncertowała w Europie. Pracując w szkołach podstawowych realizowała autorski program „Kultura i Tradycje Polski”. Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: na przykład układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje obrazki, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem.
Janusz Prusinowski – lira korbowa, skrzypce, cymbały, fisharmonia, śpiew

Muzycy Janusz Prusinowski Kompania
Niektórzy muzycy Kompanii to kolędnicy z zamiłowania, co to nie jeden raz „na ciężkim mrozie trwali” opowiadając historię o narodzeniu Zbawiciela i królu Herodzie.

Piotr Piszczatowski- bębny, śpiew
Piotr Zgorzelski – basy, śpiew
Michał Żak – flet drewniany, klarnet, szałamaja i inne instrumenty dęte, śpiew
Szczepan Pospieszalski – trąbka, śpiew

Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich
Zofia Kucharczyk, Maria Pęzik, Maria Siwiec, Maria Oracz, Jadwiga Dziedzic, Zofia Bykowska

Wieś Gałki Rusinowskie koło Przysuchy słynie ze świetnych śpiewaczek i tancerek. Wszystkie panie śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej.
Niezwykłe i unikalne są zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni – a przede wszystkim bogaty i często starodawny repertuar pieśni obrzędowych, ballad, przyśpiewek, i oczywiście kolęd. Panie są także mistrzyniami improwizowanych wyrywasów i wspaniałymi gospodyniami, barwnie opowiadającymi o tradycjach domowego muzykowania.
Zespół był wielokrotnie nagradzany na licznych, ważnych festiwalach muzycznych i tanecznych, obrzędowych. Otrzymał także prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Panie z Gałek jako tancerki otrzymały także nagrodę główną Taneczny Złoty Krąg, na konkursie tańców tradycyjnych w Rzeszowie. Maria Pęzik i Maria Siwiec – to laureatki kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, obie zdobyły tam pierwsze nagrody – Złote Baszty.

Pozostałe projekty: